"Atatürk'e göre Türkiye Cumhuriyeti yalnız iki şeye güvenir; biri millet kararı, diğeri en elim ve güç şartlar içinde dünyanın haklı olarak taktirini kazanan ordumuzun kahramanlığı..." 
 
"Atatürk'ün temel inanışlarından ve onun düşünce sistemi olan Atatürkçülüğün unsurlarından biri de , ilmin ve aklın rehberliği altında sürekli çağdaşlaşmadır. Başka bir deyim ile her çağın ilim ve teknolojisinin rehberliği ve getirdiği yeniliklerini ışığı altında  toplumun "Çağdaşlaşma -Modernleşme"yi  sürdürmesidir."

"Atatürk'ün kastettiği bilim ve teknik "Çağdaş" olduğu için Atatürkçülükte ve bilim ve teknikteki gelişmelerin çok yakından izlenmesi gerekir; "ilim ve fennin yaşadığımız her dakikadaki safhalarının gelişimini anlatmak ve ilerlemeleri zamanında takip etmek şarttır."   

"Atatürk'ün Millet Meclisi kavramına karşı bu saygısı bütün yaşantısı boyunca değişmemiştir. Gerçekten Millet Meclisini her zaman devleti meydana getiren müesselerin en üstünde görmüş ve göstermiş, zaferlerin olduğu kadar inkılapların şerefini de ona mal etmiş, ilhamlarının kaynağının millet yürütücüsünün ise Millet Meclisi olduğunu haykırmıştır. Yapılan büyük işleri anlatan söylev ve demeçlerinin hemen hepsinde kendine ayırdığı yer milletin veya millet Meclisinin bir köşesinden ibarettir." 
 
"Atatürk'ün "Halkçılık ilkesi" ile de dile getirdiği milli Hâkimiyete bağlılığı; Türk Milletine sevgi, saygı ve inanç hissine dayanır. Gerçekten Kemalist Devrimin başarısı  Atatürk'ün ancak ve özellikle Türk milletine sevgi saygı ve inanç hissine dayanır. Gerçekten Kemalist Devrimin başarısı Atatürk'ün ancak ve özellikle Türk Milletine beslediği derin inançla açıklanabilir." 

Atatürk'ü Anlamak
Kendi Sözleriyle Atatürk
Atatürk'ün Ağzından Türk Milleti
Atatürk İçin Ne Dediler?
Atatürk'ün Gençliğe Hitabesi
Cumhuriyetin Onuncu Yıl Nutku
Atatürk'ün TBMM'deki Konuşmasından
Atatürk'ün Devrimleri
Prof. Dr. İsmet Giritli Atatürk'ü Anlatıyor
İstiklal Marşı
ATATÜRK YAŞIYOR


 
Ana Sayfa - Arkadaşına Gönder - E-mail - E-mail Listesine Kayıt