Bilim Araştırma Vakfı 22 Aralık günü Sheraton Oteli’nde gerçekleşen “Atatürk ve Sanat “ konulu konferansta eski ve yeni sanatçı kuşaklarla, eski ve yeni Atatürkçü kuşakları bir araya getirdi. Bir tarafta Vasfı Rıza Zobu, Safiye Ayla, Hulusi Kentmen ve Bedia Muvahhit, diğer tarafta Atilla Dorsay, Başar Sabuncu, Cüneyt Arkın, Arif  Keskiner, Uğur Yücel ve sayıları iki yüzü aşkın genç.

Konferansın konuşmacıları ise Cüneyt Arkın, Atilla Dorsay, ve Prof. Dr. Devrim Erbil’di.

Cüneyt Arkin
Cüneyt Arkın

Açılış konuşmasını yapan değerli aktörümüz Cüneyt Arkın sözlerine Atatürk’ün ünlü “Hepiniz milletvekili olabilirsiniz, bakan olabilirsiniz, hatta cumhurbaşkanı olabilirsiniz, fakat sanatkar olamazsınız” sözleriyle başladı. Arkın, Atatürk’ü ve sanat anlayışını tanımanın ön koşulunun onun mücadelesini tanımakta yattığını vurguladı ve daha çok Milli Mücadele Tarihi üzerinde durdu.

Atilla Dorsay
Atilla Dorsay
Ünlü sanat eleştirmeni Atilla Dorsay ikinci konuşmacı olarak kürsüye geldi. Dorsay daha çok sinema olayının Atatürk’ten bu yana gelişimini, geçirdiği evreleri konu edindi.

Atilla Dorsay önce Atatürk’ün sanata verdiği önemi vurguladı. O’nun sanat karşısındaki tavrını kitapları dolduran sözlerinden rahatça anlayabileceğimizi hatırlattı. Bununla beraber onun sadece bu konuda konuşmakla kalmayıp fiilen de sanata katkı da bulunma gayretinde olduğunu belirtti.

Konferansın son konuşmacısı Mimar Sinan Üniversitesi Resim Bölümü’nden Prof. Dr. Devrim Erbil’di.

Devrim Erbil sanata değişik bir açıdan bakarak Atatürk ilkeleri ışığında sanatın ne olduğu sorusunu gündeme getirdi. Erbil’e göre Atatürk’ün sanata bakışı yaşama bakışından farklı değildi.

Prof. Dr. Devrim Erbil
Prof. Dr. Devrim Erbil

"Cumhuriyetimizin temel ilkeleri sanat için de geçerlidir. Ata’nın büyüklüğü cumhuriyet ilkeleri ile bütünleşen sanatı yaşama geçirmesindeydi. Sanat, özgür bir ortamda sınırlanmadan, sansürlenmeden varolabilme amacını taşır. Bunun daha da ötesinde Atatürkçü düşüncede sanat yaşamın en önemli yapı taşlarından biridir."

Konuşmalardan sonra, Atatürk’le beraber olma, onun sohbetinden yararlanma şerefine nail olmuş Vasfı Rıza Zobu, Bedia Muvahhit ve Safiye Ayla ve yıllarca Türk Sineması’na emeği geçmiş Hulusi Kentmen’e vakfın onur plaketi verildi. Toplantı daha sonra gençlerle sanatçılarımızın kaynaştığı sıcak bir kokteyle devam etti.

Gazetecilerin ısrarları üzerine mikrofona gelen Vasfı Rıza Zobu Atatürk'le ilgili ilginç bir anısını anlattı. Vasfi Riza Zobu
PLAKET  TÖRENİ ...
 
Onur plaketimizi Vasfi Rıza Zobu'ya, Arif Keskiner verdi.
Safiye Ayla plaketini Turgut Aksu'dan aldı. 
Bedia Muvahhit'e plaketini Atilla Dorsay verdi.  Hulusi Kentmen plaketini Tanju Gürsu'nun elinden aldı.

 
KOKTEYL İZLENİMLERİ ...

Prof. Dr. Devrim Erbil:
Sizin gibi genç ve seçkin bir kuşağın Atatürkçü düşünceye sahip çıkması, onu geliştirecek boyutta etkinlikler düzenlemesi son derece anlamlı ve desteklenmesi gereken bir girişim. 
 
Atilla Dorsay:
Konuşmalar çok ilginç, ödül töreni çok iyi düşünülmüştü. Çok başarılı bir olaydı, kutlarım.

ATATÜRK KONULU KONFERANSLAR
Atatürk ve Laiklik
Atatürk ve Türk Gençliği
Atatürk ve Sanat
Atatürk Türkiye'sinde Tiyatromuz
Atatürk ve Siyaset
Atatürk'ün Milliyetçilik Anlayışı
Atatürkçü Düşüncede Türk Edebiyatı
Atatürkçüğün Işığında Türk Kadınının Geleceği
Türk Sporunun Dünü Bugünü
Başöğretmen Atatürk

ATATÜRK YAŞIYOR


 
Ana Sayfa - Arkadaşına Gönder - E-mail - E-mail Listesine Kayıt